Historia e SHFK ,,Vëllezërit Milladinovci"

SHFK ,,Vëllezërit Milladinovci“ – Strugë është një organizatë me interes të veçantë në të cilën nxënësit arsimin bazë dhe edukimin e marrin në tri gjuhë mësimore: maqedonisht, shqip dhe turqisht, nga klasa e parë deri në të nëntën në tri objekte shkollore. Shkolla është ndërtuar në vitin 1974 dhe prej atëherë e deri më sot është shembull i multietnicitetit dhe bashkëjetesës në qytetin e Strugës.

SHFK ,,Vëllezërit Milladinovci jo vetëm që formon dhe pasuron jetën e studentëve të saj, por gjithashtu merr pjesë aktive në komunitet. Nëpërmjet nismave dhe projekteve të ndryshme, shkolla ndërton partneritete me prindërit, komunitetin lokal dhe institucione të tjera arsimore.

Me krenari dhe përkushtim, Shkolla Fillore Komunale ,,Vëllezërit Milladinovci” vazhdon të jetë shembull i ndritshëm i arsimit dhe zhvillimit në Strugë dhe në rajon

Misioni

SHFK ,,Vëllezërit Milladinovci” është një shkollë gjithëpërfshirëse që kultivon mësimdhënie moderne me mjete dhe metoda moderne.

Misioni i shkollës sonë është të krijojë dhe mundësojë një mjedis pune që do të kujdeset dhe do të mbështesë forcimin e punës dhe mësimit efektiv, duke nxitur një klimë bashkëpunimi dhe mbështetjeje, e cila nga ana tjetër do të mundësojë përgjegjësi, mirëkuptim dhe respekt të ndërsjellë

Vizion

SHFK ,,Vëllezërit Milladinovci” është një mjedis që ofron mbështetje për zhvillimin individual të nxënësve dhe zhvillimin profesional të mësimdhënësve, dhe e gjithë kjo së bashku rezulton në një proces arsimor efektiv dhe cilësor.

Vizioni ynë është edukimi dhe edukimi i studentëve të përgjegjshëm, të suksesshëm dhe të lumtur.